Břitva neboli holičský nůž je speciální nůž, který je primárně používán pro holení vousů či ochlupení.

Břitvy se vyrábí v pěti velikostech šířky čepele. Ta je vyjádřena v palcích (coulech) a sice v osminách. 3/8 = 10 mm, 4/8 = 13 mm, 5/8 = 16 mm, 6/8 = 19 mm, 7/8 = 22 mm. Výrobci: Anglie, v Německu Solingen, ve Francii Hamon, u nás Čechie-Střihavka Praha, Černoška-Černoch Praha, Čabradka-Čabrada České Budějovice, Lipka-Komrska Česká Lípa.

 

Břitva se obtahuje na speciálním kamenu s kapkou oleje. Ostří se oživuje na obtahovacím řemenu, nejkvalitnější byl juchtový, což je koňská kůže ze Sibiře.Obtahování břitvy po každém holení je neúčelné a zbytečné, břitva se zbytečně dříve ztupí a musí se dát přebrousit.

Damašek (Sýrie) kolem roku 1900

Kdysi se v holičství také ještě před namydlením obličej napařoval horkou, vlhkou utěrkou, aby vous změkl a povystoupil. Tím se dosáhlo maximální hladkosti kůže – dokonalé oholení.

Oproti běžnému noži se vyznačuje zejména tím, že nemá žádnou špičku, respektive není opatřen hrotem tak, aby se během holení nemohl nikdo poranit bodnutím či píchnutím. Břitva musí být z kvalitní a tvrdě zakalené oceli (i za cenu vyšší křehkosti), aby šla dobře nabrousit a držela ostří.

holiči USA kolem roku 1936

Jedná se o přímého předchůdce žiletek, vlastní technologie holení vousů je zde velmi podobná technologii holení žiletkou. Při holení vousů je obličej holené osoby (zpravidla mužského pohlaví) pokryt mýdlovým holícím krémem, který zde má za úkol vousy změkčit. Holič pomocí břitvy opatrně smýká (kolmo na ostří) po napnuté kůži a odstraňuje pomocí jejího ostrého břitu pěnu společně s vousy, provádí holení – holí obličej. Tato práce vyžaduje zručnost i šikovnost tak, aby nedošlo k poranění pokožky holené osoby ani rukou holiče. Holičští učni se učili holit břitvou tak, že na nafouknutých baloncích stahovali břitvou mýdlovou pěnu, což vyžadovalo maximální jemnosti v ruce. Na uzavírání řezné rány se používá kamenec.

  • Z historie: V časech, kdy převládala fyzická práce, měli některé profese tak vymlácené a zhrublé ruce (např. kameníci, kováři), že se nemohli břitvou ani sami oholit, a musela je holit manželka, nebo museli chodit k holiči. Rovněž tak staří muži, kteří trpěli třesem rukou.

Břitva může, tak jako je tomu u všech jiných nožů, sloužit i jako zbraň nebo nástroj pro sebevrahy.


zdroj: Wikipedie